Słowniczek terminów związanych z podróżą samolotem

Słowniczek terminów związanych z podróżą samolotem.

Apex (bilet wycieczkowy zamknięty) Apex (ang. advance purchase excursion) to bilet zniżkowy, za który trzeba płacić z wyprzedzeniem. Za zmianę określonych przy zakupie dat wylotu i przylotu lub rezygnację z biletu płaci się karę.

Baggage Allowance (limit bagażu) Przewoźnicy podają go na biletach. Zazwyczaj pasażerowi wolno pozostawić w przechowalni bagaż o wadze do 20 kg i zatrzymać przy sobie jedną sztukę bagażu ręcznego.

Bucket Shop Mata, podejrzana agencja turystyczna specjalizująca się w sprzedaży zniżkowych biletów.

Budget Fare (taryfa niska) Bilety wyceniane według tej taryfy kosztują niedużo; można je rezerwować z minimum trzytygodniowym wyprzedzeniem, z tym że potwierdzenie takiej rezerwacji następuje nie wcześniej niż siedem dni przed datą wylotu.

Bumped (wykluczony z listy pasażerów) Potwierdzona rezerwacja nie zawsze gwarantuje miejsce w samolocie (zob. Overbooking).

Cancellation Penalties (kary) Wysokie kary płaci się często za zmianę terminów określonych przy zakupie biletów typu Apex lub rezygnacji z tych biletów. Niekiedy można się ubezpieczyć od takiej ewentualności. Niektóre linie lotnicze stosują kary również w innych sytuacjach, na przykład wobec” pasażerów, którzy rezygnują z rezerwacji, lecz ich nie odwołują (zob. No Shows).

Check-ln (odprawa pasażerów) Linie lotnicze uprzedzają pasażerów, że należy wcześnie zgłaszać się do odprawy – zwykle osoba odlatująca za granicę powinna zjawić się na lotnisku godzinę lub dwie przed odlotem. Gdy zdarzy się nadkomplet (zob. Overbooking), spóźniony pasażer może stracić miejsce na rzecz osoby, która przybyła wcześniej.

Confirmation (potwierdzenie rezerwacji) Rezerwacja miejsca nie daje pewności, że poleci się w danym dniu i o danej godzinie. Bilet musi zostać potwierdzony przez przewoźnika. Zanim to nastąpi, można trafić na listę rezerwową (zob. On Request).

Discounted Tickets (bilety zniżkowe) Istnieją dwa typy biletów zniżkowych: oficjalne (zob. Promotional Fares) i nieoficjalne. Najniższe ceny czasem wiążą się z rozmaitymi niedogodnościami, jak lot samolotem niezbyt łubianych linii, niedogodne terminy, podróż mato atrakcyjną trasą czy kłopotliwe połączenie. Bilet zniżkowy zapewnia korzyść nie tylko finansową: często płaci się za niego tyle, ile za bilet typu Apex, a nie ma obowiązku wykupywania go z wyprzedzeniem i innych obostrzeń związanych z ofertą Apex. Bilety zniżkowe da się kupić tylko tam, gdzie panuje ostra konkurencja między przewoźnikami.

Fuli Fares (bilety pełnopłatne) Linie lotnicze oferują tradycyjnie bilety w trzech klasach: pierwszej (oznaczanej literą F), drugiej (zwanej z angielska business i opatrzonej symbolem J) oraz turystycznej (inaczej ekonomicznej, z symbolem Y). Obecnie w klasie turystycznej jest tyle rozmaitych zniżek, że mało kto płaci pełną cenę.

Lost Tickets (bilety utracone) Zwykle utrata biletu jest traktowana przez linie lotnicze tak jak zaginięcie czeku podróżnego, a więc po zgłoszeniu utraty można otrzymać duplikat. Warto jednak wiedzieć, że prawo tego nie wymaga i przewoźnik może traktować bilety jak gotówkę, to znaczy wcale nie odpowiadać za nie. Wniosek: należy dobrze ich pilnować.

No Shows Tak określa się pasażerów, którzy nie zgłaszają się do odprawy. Powody bywają różne: zdarzają się nieprzewidziane opóźnienia i wypadki albo kłopoty z pamięcią, a niektóre osoby nie zjawiają się, bo dokonały innych rezerwacji, nie odwoławszy poprzednich. Spóźnieni pasażerowie z pełnopłatnymi biletami mogą czasem skorzystać z późniejszych połączeń. Pozostali płacą kary (zob. Cancellation Penalties).

On Request (lista rezerwowa) Lista oczekujących na potwierdzenie rezerwacji miejsc (zob. Confirmation).

Open Jaws Typ biletu powrotnego, na podstawie którego można wylądować w jednym miejscu, a z powrotem polecieć z innego, dzięki czemu nie trzeba wracać do punktu przybycia.

Overbooking (nadkomplet) Linie lotnicze nie cierpią samolotów z pustymi miejscami, a ponieważ zawsze kilku pasażerów rezygnuje z podróży w ostatniej chwili (zob. No Shows), niejeden przewoźnik często przyjmuje rezerwacje w ilości przekraczającej liczbę dostępnych miejsc. Zazwyczaj nadliczbowe rezerwacje i rezygnacje równoważą się, ale od czasu do czasu zdarza się nadkomplet. W takim przypadku poszkodowani są ci, którzy zgłaszają się do odprawy najpóźniej.

Promotional Fares (taryfy specjalne) Oficjalne taryfy zniżkowe (np. Apex) dostępne w placówkach agencji turystycznych i bezpośrednio w biurach linii lotniczych.

Reconfirmation (powtórne potwierdzenie) Kto dokonuje rezerwacji na lot w obie strony lub dwa kolejne loty, musi skontaktować się z przewoźnikiem nie później niż 72 godziny przed lotem powrotnym, czy drugim z kolei, aby powtórnie potwierdzić zamiar skorzystania z usługi. Zaniedbanie tego obowiązku grozi skreśleniem z listy pasażerów. Nie trzeba potwierdzać rezerwacji na pierwszy lot, a jeśli lot powrotny lub drugi z kolei wypada wcześniej niż 72 godziny po pierwszym lądowaniu, również można darować sobie ponawianie zamówienia. W innych przypadkach warto jednak przypominać o sobie nawet kilka razy.

Restrictions (ograniczenia) Z biletami zniżkowymi wiążą się często rozmaite ograniczenia i zobowiązania. Najczęściej jest to konieczność wykupienia biletu w określonym terminie przed wylotem (zob. Apex). Inne obostrzenia wyznaczają dopuszczalny okres między podróżą docelową a powrotem (np. minimum 14 dni i maksimum 12 miesięcy). Zob. też Cancellation Penalties.

Standby Bilet zniżkowy, który można kupić bezpośrednio przed odlotem samolotu, jeśli jest wolne miejsce. Z reguły takie bilety sprzedaje się tylko na podróże w granicach jednego kraju.

Tickets Out (bilety na podróż poza kraj przeznaczenia) Na terytorium pewnych państw można dostać się wyłącznie po okazaniu biletu na powrót lub podróż do kraju trzeciego. Nie mając sprecyzowanych planów, najlepiej jest kupić najtańszy bilet do dowolnego sąsiedniego państwa albo bilet od solidnego przewoźnika, który będzie można zwrócić, jeśli nie zostanie wykorzystany.

Transferred Tickets (odstępowannie biletów) Biletów lotniczych nie wolno odstępować innym osobom. Czasami jakiś turysta próbuje sprzedać niewykorzystaną połowę biletu upoważniającą do powrotu, ale należy pamiętać, że pracownicy linii lotniczych mogą zawsze poprosić pasażera o udowodnienie, że to jego nazwisko widnieje na bilecie. Rzadko zdarza się to osobom podróżującym w granicach jednego kraju, lecz na trasach międzynarodowych bilety lotnicze bywają czasem porównywane z paszportami.

Travel Agencies (biura podróży) Agencje bywają rozmaite i powinno się rozważać ich oferty pod kątem własnych potrzeb. Niektóre firmy zajmują się tylko organizowaniem wycieczek, podczas gdy inne oferują usługi w pełnym zakresie: od urządzania wycieczek i sprzedaży biletów po wypożyczanie samochodów i rezerwowanie noclegów. Rzetelne agencje załatwiają wszystko od początku do końca, a korzystając z pełnej obsługi, można czasem oszczędzić dużo pieniędzy: kto chce tylko kupić jak najtańszy bilet, ten powinien raczej zwrócić się do agencji specjalizującej się w sprzedaży biletów zniżkowych, od której nie należy jednak oczekiwać innych usług.

Travel Periods (terminy podróży) Ceny niektórych oficjalnych biletów zniżkowych (szczególnie taryfy Apex) zależą od pory roku. Najczęściej wyodrębnia się szczyt sezonu (ang. high lub peak season) i martwy sezon (ang. Iow albo off-peak season). Czasem dochodzi do tego sezon pośredni, inaczej pótsezon (ang. intermediate lub shoulder season). W szczycie sezonu, gdy jest najwięcej chętnych na loty, bilety zniżkowe – zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne -są droższe, a niekiedy w ogóle nie da się ich kupić. Zazwyczaj o cenie decyduje termin wylotu: osoba, która wylatuje w szczycie sezonu i wraca poza tym okresem, płaci jak za bilet w szczycie sezonu.