Noclegi

Schroniska

W Norwegii schroniska (vandrerhjem) nie są drogie. Umożliwiają nocleg w łóżku oraz korzystanie z urządzeń sanitarnych, a nierzadko również z kuchni, w której można przygotować sobie posiłki. Schroniska są bardzo różne. Coraz częściej spotyka się miejsca otwarte dłużej w nocy, znika obowiązek utrzymania ciszy nocnej, a „oddziałowi” o mentalności złego kaprala powoli stają się wymierającym gatunkiem (przynajmniej poza Bawarią w Niemczech!) Pojawiła się tendencja tworzenia mniejszych sypialni, od dwu- do sześcioosobowych. Przeważnie goście muszą mieć ze sobą poszwę, poszewkę i prześcieradło, ale czasem wolno przespać się w śpiworze. W większości schronisk można wypożyczyć pościel za ok. 50 nkr.

Na rynku jest kilka przewodników po schroniskach młodzieżowych, w tym aktualizowany co roku przewodnik HI po Europie. Norweskie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych, Norske Vandrerhjem (tel22421410, fax 22424476, hostels@sn.no), Dronningensgata 26, N-0154 Oslo, wydaje bezpłatny informator Vandreihjem i Norge. W tej publikacji zamieszczono prawie 100 schronisk, znajdujących się niemal w każdym mieście i miejscach atrakcyjnych dla turystów.

Niektóre schroniska proponują komfortowe wyposażenie w stylu domów wypoczynkowych i czekają na gości przez cały rok. Inne mieszczą się w szkolnych internatach i są czynne tylko latem. Większość ma pokoje od 2- do 6-os., w cenie od 70 do 175 nkr. W droższych schroniskach bufetowe śniadanie jest wliczone w cenę, a w innych za śniadanie trzeba zapłacić od 40 do 60 nkr. W niektórych można zjeść wieczorny posiłek za ok. 80 nkr. Niemal we wszystkich schroniskach podróżnik ma do dyspozycji kuchnię, w której może ugotować sobie posiłek, a w sypialni – kuchenkę. Należy pamiętać, że słowo lukket w informatorze nie odnosi się do zamykania schroniska na klucz, lecz do przerwy w pracy recepcji (zazwyczaj 11.00-16.00).

Latem lepiej zawczasu zarezerwować nocleg, szczególnie w miejscach cieszących się dobrą sława. Można to zrobić telefonicznie, w dodatku personel za niewielką opłatą (ok. 20 nkr) z przyjemnością dokonuje rezerwacji następnego noclegu. Latem w Oslo i Bergen popularne schroniska pękają w szwach, bez wcześniejszej rezerwacji ani rusz.

Ceny podawane w tym przewodniku to propozycja dla członków HI. Pozostali goście za noc plącą o 25 nkr więcej. Jeżeli ktoś nie wykupił legitymacji HI w Polsce (zob. wyżej w tym rozdziale Legitymacje), może otrzymać International Gues Card. Po sześciu nocach osoba nienależą-ca do HI otrzymuje prawo do niższej stawki dla członków HI. Należy poprosić o kartę gościa po pierwszej nocy i zbierać pieczątki po każdym noclegu.

Kwatery prywatne typu B&B i pensjonaty

Oprócz kempingów i schronisk najtańsze noclegi oferują kwatery prywatne, które można rezerwować w biurach informacji turystycznej. Ceny za pokoje wynoszą przeciętnie 150/250 nkr za jedynkę/dwójkę. W wielu miastach znajdują się także pensjonaty i domy gościnne, w których nocleg kosztuje 250 – 400 nkr, ale pościel wliczona jest w cenę tylko w droższych miejscach.

Przy głównych drogach można zauważyć wiele tabliczek z napisami Rom. Oznaczają one noclegi w niedrogich, skromnych pokojach. Nocleg na takiej prostej kwaterze kosztuje 75 – 200 nkr. Osoby z własną pościelą czy śpiworem mogą otrzymać zniżkę. Informacji o noclegach w gospodarstwach w regionie fiordów zachodniego wybrzeża udziela Fjordtra (tel.57673000, fax 57672806), PO Box 299, N-5801 Sogndal.

Hotele

Chociaż ceny normalnych noclegów w hotelach są wysokie, niekiedy w weekendy i w sezonie letnim, kiedy panuje mniejszy ruch w podróżach związanych z interesami, można liczyć na znaczne zniżki. Do krajowych sieci oferujących tego typu okazyjne cenniki należą hotele Tulip Inn/Rainbow, Radisson SAS i Rica, wszystkie o wysokim standardzie. Ważną sprawą w tym kraju o straszliwie wysokich cenach żywności jest fakt, że w hotelach, w przeciwieństwie do pensjonatów, na śniadanie można jeść, ile dusza zapragnie. Osoby podróżujące z dziećmi mogą poprosić o pokój rodzinny, w którym mieści się dwoje dorosłych i dwoje dzieci, a jego cena niewiele przewyższa cenę zwykłej dwójki.

Norweska Rada Turystyczna co roku aktualizuje poświęconą noclegom broszurę, wymieniającą większość hoteli i opisującą schemat zniżek. Karta Fjord umożliwia przenocowanie w 236 hotelach, prywatnych kwaterach i domkach w całym kraju w cenie od 195 do 470 nkr od osoby. Karta kosztuje 75 nkr i zachowuje ważność w sezonie letnim. Informacji udziela Fjord Tours (tel.55326550, fax 55312060, vibecke@reiselivsutvikling.no), PO Box 1752, N-5024 Bergen. Karta Rainbow’s Bonus (tel.22010700) kosztuje 175 nkr i uprawnia do zniżki w 40 hotelach Rainbow w całym kraju. Czek hotelowy Best Western za 300 nkr (tel.22550910, fax 22556123) to gwarancja zniżek w 47 hotelach Best Western. Podobny układ oferują hotele Rica (tel.67807280, rica@rica.no, www.rica.no), wydające Feriepass za 75 nkr, upoważniającą do zniżek w cenach pokoi i opłat za różne atrakcje w całej Skandynawii.