Biblioteki – Biblioteka Uniwersytecka (tel.22859011), Drammensveien 42, posiada czytelnię z ważniejszymi czasopismami zagranicznymi, która jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.45 (w soboty rano). Z czytelni z zagranicznymi gazetami i czasopismami można także skorzystać w Deichmanske Bibliotek (tel.22032900), Henrik Ibsen gate 1. Biblioteka ta posiada również duży wybór literatury.
Pralnie – Majorstua Myntvaskeri znajduje się przy Vibes gate 15, 1 km na północ od Pałacu Królewskiego (pn.-pt. do 20.00, sb. do 17.00). W A-Snarvask, Thorvald Meyers gate 18, pranie kosztuje 30 nkr (pn.-pt. do 20.00, sb. 15.00), podobnie jak w Selva As, UllevMsveien 15, chociaż w tej pralni w cenę wliczony jest proszek (codz. 8.00-21.00).
Toalety – W tym kraju pełno jest drogich toalet publicznych, jednak są miejsca, z których w ciągu dnia można skorzystać za darmo: na 3. pietrze pasażu handlowego Glasmagasinet, przy Stortorvet, na górze pasażu Palćet, przy Karl Johans gate 27 – 43, oraz w Deichmanske Bibliotek, Henrik Ibsens gate l. Można też wstąpić do muzeum, biura informacji turystycznej Vestbaneplassen lub zdecydować się na pójście do jednej z restauracji McDonald czy Burger King, gdzie znajdują się czyste toalety. Korzystanie z toalet na Oslo S kosztuje 5 nkr.
Przechowalnia bagażu – Na dworcu Oslo S znajdują się schowki na bagaż, w których mieści się plecak (20 nkr). W przechowalni bagażu, czynnej codziennie od 7.00 do 23.00, za jedną sztukę bagażu pobierana jest opłata w wysokości 20 nkr za dzień.
Fotografowanie – Najbardziej korzystne ceny, jeżeli chodzi o filmy i ich wywoływanie, oferują punkty Japan Photo, na rogu Prinsens gate i Strandgata oraz na rogu Hegdehaugveien i Underhaugsveien. Szczególnie duże zniżki udzielane są przy większych zamówieniach.
Usługi medyczne – Jeżeli apteki są już zamknięte, z receptą można się udać do czynnej przez całą dobę Jernbanetorget Apotek, naprzeciwko Oslo S. Przez całą dobę pacjentów przyjmuje pogotowie medyczne Oslo Kommunale Legevakten (tel.22118080), Storgata 40. Do godnych polecenia przychodni dentystycznych należy Majorstuen Tannlegesenter (tel.22466754), Kirkeveien 64A, oraz Tann-legevakten (tel.22673OOO),T0yen Senter, Kollstadgata 18. Ta druga przychodnia jest czynna codziennie do 22.00.
Pogotowie – Policja tel.112, pogotowie ratunkowe tel.113, zgłaszanie pożaru, wypadków i poważnego skażenia środowiska (np. wycieku substancji chemicznych] tel.110. Główna komenda policji znajduje się przy Granlandsleirct 44 (tel.22669050), a posterunek dzielnicowy – przy Kronprinsens gate 8/10 (tel.22668600).
Wędrówki
Wiele głównych atrakcji Oslo można obejrzeć podczas jednej krótkiej wycieczki pieszej. Rozpoczynając od Oslo S, należy skierować się na zachód Karl Johans gate, główną ulicą zamkniętą dla ruchu kołowego, przy której znajdują się sklepy, bary szybkiej obsługi i kawiarnie ze stolikami wystawionymi na chodniku. Stoją tu również uliczni grajkowie oraz sprzedawcy patelni i rondlów.
Idąc od dworca w kierunku północno-zachodnim, po minięciu dwóch przecznic dociera się Oslo Domkirke. Ta pochodząca z 1697 r. katedra otwarta jest codziennie od 10.00 do 16.00. Znajduje się w niej kunsztowny witraż Emanuela Vigelanda (brata Gustava Vigelanda) i malowidło na sklepieniu (ukończone w latach 1936-50). Wspaniały ołtarz z 1748 r. przedstawia Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie, wzorowane na dziele Michaela Rasha, które niegdyś zdobiło świątynię. Zostało ono zabrane z katedry do kościoła Prestnes w Majorstue ponad sto lat temu i powróciło dopiero w 1950 r. W chwili pisania tego przewodnika dzieło to znajdowało się w konserwacji. Do oryginalnego wystroju kościoła należy przednia część organów i ambona.
Pochodzące z 1858 r. Basarhallene (hale targowe), okalające tylną część kościoła, są obecnie miejscem, gdzie latem odbywa się targ wyrobów rękodzielniczych.
W połowie Karl Johans gate wznosi się zbudowany z żółtej cegły Stortinget -budynek parlamentu. Latem podczas wakacyjnej przerwy w pracy parlamentarzystów obiekt ten można zwiedzić w trakcie bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem. Po drugiej stronie ulicy stoi majestatyczny Grand Hotel, zbudowany w latach 70. XIX w.
Nasjonalteatret (Teatr Narodowy), z bogato zdobionym rokokowym holem, został zbudowany specjalnie jako miejsce, gdzie wystawiane są dzieła norweskiego dramaturga Henryka Ibsena. Pomiędzy parlamentem a teatrem rozciąga się Eidsvolls plass – miejski plac wypełniony fontannami i rzeźbami.
Po drugiej stronie Karl Johans gate usytuowane jest miasteczko akademickie wydziału prawa i medycyny miejscowego uniwersytetu, a o jedną przecznicę dalej -uniwersyteckie Historisk Museet (Muzeum Historyczne) oraz Nasjonalgalleriet (Galeria Narodowa). Karl Johans gate kończy się przy Det Kongelige Slott (Pałacu Królewskim), otoczonym dużym parkiem publicznym.
Olav V’s gate prowadzi od Teatru Narodowego do Oslo Rżdhus (ratusza miejskiego) i ruchliwej promenady przy zatoce. Do dobrego punktu widokowego na miasto dociera się, idąc Radhusgata do Akersgata, a potem skręcając w prawo do Akershus Slott (pałacu] i Akershus Festning (fortecy). Na zwiedzanie zamku i muzeów trzeba przeznaczyć kilka godzin.