Parki i ogrody Oslo

Gamle Aker Kirke

Ten średniowieczny kamienny kościół, położony na północ od Akersbakken, pochodzi z 1080 r. i jest najstarszą budowlą w Oslo. W niedziele o 11.00 są w nim odprawiane luterańskie nabożeństwa. Świątynię można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 12.00- 14.00, w niedziele od 9.00 do 13.00 (wstęp bezpł.). Dojazd autobusem #37 z Jernbanetorget (trzeba wysiąść przy Akersbakken i przejść przez dziedziniec kościelny).

Damstredet

Charakterystyczne drewniane domki w dzielnicy Damstredet, nierzadko pochodzące z początków XIX w., nadają specyficzny charakter zwykłej zabudowie. Ta dość dziwnie wyglądająca dzielnica na północ od centrum miasta stanowi absolutne przeciwieństwo ubogiej i ponurej dzielnicy na przedmieściach, Akerselva, leżącej na wschód po drugiej stronie rzeki.

Gronland

Zwyczajna dzielnica Gronland, rozciągająca się za dworcem kolejowym Oslo S, zamieszkana jest przez wielu imigrantów i uchodźców, którzy tej części miasta nadają kosmopolityczny charakter. Prowadzą oni wiele niedrogich sklepów spożywczych i restauracji. O przekonaniach politycznych mieszkańców tej dzielnicy świadczy ogromna pięść trzymająca różę, przebijająca się przez chodnik na skraju Gronlandstorg.

Holmenkollen

Latem z Holmenkollen – skoczni narciarskiej wznoszącej się na szczycie wzgórza górującego nad Oslo – można podziwiać panoramę miasta. Również latem odbywają się tu koncerty. Na coroczne zawody narciarskie, mające miejsce w marcu, do Oslo przybywają najlepsi skoczkowie z całego świata. Część drogi można pokonać windą, ale na sam szczyt, z którego rozciąga się najlepszy widok, wchodzi się po 114 stopniach. W pobliskim symulatorze narciarskim chętni mogą się przekonać, jak się czuje zwycięzca olimpijskiego biegu zjazdowego (przyjemność ta kosztuje 40 nkr). Wizyta w wieży wliczona jest w cenę biletu wstępu (50 nkr) do Ski Museum (Muzeum Narciarstwa; tel.22923200), w którym można się zapoznać z liczącą 4000 lat historią nordyckiego narciarstwa przełajowego i zjazdowego na terenie Norwegii.

Bardzo interesujące są wystawy poświęcone polarnym ekspedycjom Amundsena i Scotta oraz wyprawie Frid-tjofa Nansena przez lodową czapę Grenlandii. Znajduje się tu łódź zbudowana przez Nansena z jego sań i płótna namiotowego, którą przepłynął ostatnie 100 km do Nuuk.

Z Oslo do Holmenkollen można dojechać linią 1 metra. Trzeba wysiąść na przystanku Holmenkollen, a następnie iść krętą drogą w górę, do skoczni narciarskiej, która jest czynna: w VII i w VIII od 9.00 do 22.00, w VI do 20.00, w V i we IX od 10.00 do 17.00, zimą do 16.00. Jeżeli ktoś chce również zwiedzić Tryvannstarnet, może kupić bilet łączony, który kosztuje o 10 nkr więcej.

Tryvannstarnet

Nad podmiejskimi dzikimi lasami Nordmarka góruje wieża obserwacyjna Tryvannstarnet (538 m). Leży ona na północ od skoczni narciarskiej. Za 30 nkr można wjechać windą na jej szczyt, z którego rozpościera się widok na tereny o powierzchni 20 000 km2, aż do przykrytej czapą śniegu góry Gausta na zachodzie, Oslofjordu na południu i bezkresnych lasów Szwecji na wschodzie. Godziny otwarcia są takie same, jak w przypadku Holmenkollen. Z przystanku metra Holmen można pojechać malowniczą trasą do końca linii, do Frognerseteren, i poszukać oznakowanego pieszego szlaku, który prowadzi do wieży.

Henie-Onstad Kunstsenter

W Hovekodden, na zachód od centrum, leży niepozorne, ale nieco arystokratyczne Henie-Onstad Kunstsenter (Centrum Sztuki Henie-Onstad; tel.67543050), założone w latach 60. przez norweską łyżwiarkę figurową Sonję Henie i jej męża Nielsa Onstada. Para ta aktywnie kolekcjonowała prace nie tylko takich artystów, jak Joan Miró i Pablo Picasso, ale także dzieła różnych impresjonistów, abstrakcjonistów, ekspresjonistów oraz współczesnych malarzy norweskich. Po obejrzeniu ciekawych zbiorów można zejść na dół, gdzie zgromadzone są różne medale i trofea należące do Sonji. Godziny otwarcia centrum: 11.00 – 17.00 w poniedziałki, 9.00 – 21.00 od wtorku do piątku, 11.00 – 17.00 w soboty i w niedziele (latem do 19.00). Wstęp kosztuje 50 nkr (posiadacze Oslo Card 25 nkr). W Jernbanetorget należy wsiąść do dowolnego autobusu jadącego w kierunku Sandvika i wysiąść w Heyekodden. Centrum leży kilka minut marszu od przystanku.

Vikinglandet

Niedawno otwartą atrakcją Oslo jest Vikinglandet (Vikingland; tel.64946336) położony 10 km na południe od Oslo. Przylega on do siostrzanego obiektu – parku rozrywki Tusenfryd (wstęp 185 nkr w szczycie sezonu). W tym utworzonym z myślą o dzieciach parku tematycznym znajdują się zrekonstruowane budynki z epoki wikingów. Odbywają się tu pokazy rzemiosła, a przewodnicy przebrani są w kostiumy. Park jest czynny od 6 VI do 16 VIII w godzinach 13.00 – 19.00. Wstęp kosztuje 100 nkr (90 nkr z Oslo Card). Dojazd autobusem #541, oznaczonym „Drobak”