TURYSTKI
Kobiety podróżujące po Norwegii mają niewiele powodów do zmartwień. Nietrzeźwych spotyka się niezwykle rzadko. Chociaż mężczyźni pod wpływem alkoholu mogą być męczący czy nieprzyjemni, prawie nigdy nie są napastliwi. Główna organizacja feministyczna w Norwegii to Kvinnefronten (front kobiet, tel.22386054) w Holsts gate 1, N-0473 Oslo. Kobiety, które padły ofiarą ataku lub były napastowane, mogą skontaktować się z Krisesenter (tel.22374700) w Oslo lub zadzwonić pod al 12 w całym kraju.
W Internecie łatwo o rzetelne porady dla turystek, warto zajrzeć pod adresy www.journeywoman.com oraz na stronę dla kobiet na Thorn-tree Lonely Planet.
MNIEJSZOŚCI SEKSUALNE
Norwegowie są na ogół tolerancyjni wobec alternatywnych stylów życia. Podobnie jak w kilku sąsiednich krajach, pary gejów i lesbijek mogą zawierać „zalegalizowane związki”, w których posiadają wszystkie prawa przysługujące małżeństwu, z wyjątkiem prawa do ślubu kościelnego, adopcji czy sztucznego zapłodnienia. Publiczne okazywanie uczuć (niezależnie od orientacji seksualnej) nie jest tu jednak powszechnym zwyczajem.
Podróżujący homoseksualiści mogą znaleźć w większych miastach norweskich różne imprezy rozrywkowe. Spartacus International Gay Guide, wydawany przez Bruno Gmiinder Verlag (Berlin) jest znakomitym międzynarodowym przewodnikiem po miejscach dla gejów, ale najlepiej z niego korzystać, bazując na aktualnych informacjach w lokalnych gazetach, ponieważ popularne miejsca często się zmieniają.
Lokalnych informacji udziela Landsforeningen for Lesbisk og Homofil Frigjoring (LLH; 22361948), St Olavs plass 2, N-0165 Oslo. Linia pomocy dla homoseksualistów w Oslo (22113360) działa w środy w godz. 19.00 – 22.00 i w niedziele 19.00 – 21.00.
TURYŚCI NIEPEŁNOSPRAWNI
Chociaż pod względem przystosowania dla turystów niepełnosprawnych Norwegia jest lepsza niż wiele innych krajów, może okazać się krajem trudnym. Każda osoba o szczególnych potrzebach powinna zawczasu starannie zaplanować podróż. Norweska Rada Turystyczna publikuje listę hoteli i schronisk młodzieżowych mających urządzenia dla osób na wózkach inwalidzkich. Niemal na wszystkich przejściach ulicznych są podjazdy albo bardzo niskie krawężniki. Sygnalizacji świetlnej towarzyszą sygnały dźwiękowe – dłuższe, gdy można przechodzić, a krótsze, kiedy światło ma się zmienić. Większość pociągów (ale nie wszystkie) prowadzi wagony z miejscami dla podróżnych na wózkach inwalidzkich.
Miejscami szczególnie interesującymi dla turystów niepełnosprawnych mogą być Centrum Kultury Storeda, niedaleko Sarpsborg w Ostfold, gdzie zgromadzono eksponaty dla turystów niewidomych, Muzeum Norweskiej Historii Głuchych w Trondheim oraz Centrum Zdrowia i Sportu w Beitestolen, niedaleko parku narodowego Jotunheimen, które prowadzi zajęcia dla niepełnosprawnych sportowców i sponsoruje zawody Ridderrennet dla narciarzy przełajowych z upośledzeniem wzroku. Informacji o podróżowaniu osób niepełnosprawnych po Norwegii udziela Norges Handikap-forbund (22952860, fax 22952151), Folke Bernadottes vei 2, N-0862 Oslo.
SENIORZY
Seniorzy są zazwyczaj uprawnieni do zniżek przy zakupie biletów wstępu do muzeów, a także biletów lotniczych i na inne środki transportu. Kilka hoteli, na przykład sieci SAS, udziela zniżek seniorom – warto o nie zapytać przy dokonywaniu rezerwacji. Za niewielką opłatą obywatele europejscy w wieku powyżej 60 lat mogą zakupić kartę Raił Europę Senior jako dodatek do swojej krajowej legitymacji kolejowej seniora. Upoważnia ona posiadacza do zakupu biletów zniżkowych w kilku krajach europejskich, ale wysokość zniżki różni się w zależności od trasy. Zob. Bilety zniżkowe, wieloprzejazdówki w podrozdziale Pociąg rozdziału Podróż.
W różnych krajach nawet młodszy wiek może uprawniać do udziału w różnego rodzaju interesujących wycieczkach i zniżkach (na przykład przy wypożyczaniu samochodu), udzielanych przez organizacje i biura podróży zajmujące się wycieczkami dla seniorów.
PODRÓŻOWANIE Z DZIEĆMI
Udana podróż z dziećmi wymaga planowania i wysiłku. Staraj się nie przedobrzyć: realizacja zbyt napiętego planu w dostępnym czasie może okazać się problemem nawet dla dorosłych osób. Dzieci także powinny uczestniczyć w przygotowaniu wyjazdu. Jeżeli wezmą udział w planowaniu podróży, jest szansa, że będą nią nadal zainteresowane po przybyciu na miejsce. Użytecznym źródłem informacji jest książka Travel with Children Lonely Planet.
Norwegia jest pod wieloma względami krajem stworzonym dla dzieci. W większości miast znajdują się atrakcje i muzea dla młodzieży (do najciekawszych należy Dyrepark w Kristiansand, proponujący wizytę w zoo, bitwy statków pirackich i noclegi dla rodzin w mieście fantazji Kardamomme By). Krajowy przemysł turystyczny został zorganizowany w dużym stopniu pod kątem zainteresowań dzieci. W muzeach regionalnych zawsze znajduje się dział z zabawkami i różnymi formami zajęć dla maluchów. Jest też dużo publicznych parków dziecięcych. Do większości atrakcji dzieci do lat 6 mają wstęp wolny, a starsze, do lat 16, płacą połowę ceny lub mają duże zniżki. Hotele i inne miejsca noclegowe często oferują „pokoje rodzinne”, w sam raz dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci (cena niewiele wyższa od ceny normalnego pokoju dwuosobowego).
Firmy wynajmujące samochody wypożyczają fotele dziecięce za symboliczną opłatą, ale koniecznie trzeba je zamówić z wyprzedzeniem. To samo dotyczy wysokich krzesełek i kojców (łóżeczek dziecięcych). Są one standardem w wielu restauracjach i hotelach, ale ich liczba bywa ograniczona. W Norwegii nie ma problemu z wyborem jedzenia dla dzieci, z odżywkami dla niemowląt, mlekiem sojowym i krowim czy jednorazowymi pieluchami. Należy jednak pamiętać, że godziny otwarcia supermarketów są na ogół krótsze niż w innych krajach, a poza tymi godzinami trzeba robić zakupy w o wiele droższych sklepach.
NIEBEZPIECZEŃSTWA I KŁOPOTY
Jeżeli nie jesteś mieszkańcem Japonii czy innego kraju skandynawskiego, twoja osoba i mienie są bezpieczniejsze w Norwegii niż w ojczyźnie. W miastach norweskich – także we wschodnim Oslo, które cieszy się stosunkowo złą sławą -stosunkowo bezpiecznie jest nawet w środku nocy. Nie oznacza to, że należy kusić los i nie dbać o bezpieczeństwo, ale nie ma też podstaw do wpadania w paranoję. Największe kłopoty mogą sprawiać narkomani, alkoholicy lub żebracy, którzy naiwnego turystę rozpoznają z daleka.
Narkomania staje się coraz większym problemem w Oslo i innych dużych miastach. Narkotyki w Norwegii są nielegalne.